Mart 23, 2022

|

by: tarimdakadinkoop

|

Kategoriler: Genel

Arıların Mucizevi Dünyasına Bakış

20 yıl sonunda ” beyaz yaka”dan “beyaz maske”ye arılar sayesinde geçtim. Onların yanı ve yakınında yıllar geçirdikçe kendilerine hayranlığım artıyor. Bu minik canlıların dünyasına yakından bakınca; koloniler halinde uyum içinde yaşayıp, beslenme, eğitim ve barınma ihtiyaçlarını basit yöntemlerle çözmenin mümkün olduğunu gördüm.

“Arılar başlı başına özel canlılar; üretici, yapıcı, çoğaltıcı özellikleri ile basta kendi kolonilerine olmak üzere,doğaya ve insanlara büyük katkıları anlata anlata bitmiyor”.

Biz insanların en temel ihtiyaçlarımız neler dersek ilk akla gelenler ; #Barınma, #Eğitim,#Beslenme, #Sağlık.
Bu ilk yazımda Arıların dünyasından bu ihtiyaçlara nasıl da basit çözümler bulduklarını anlatmak isterim.

 

ARI BARINMA : Onların evleri binlerce göz odadan oluşuyor. Yazlık ,kışlık, mutfak, dinlenme, odası doğum odaları her şey burada. Bazen de bir sepetin bir ağacın oyuğunda kuruyorlar yuvalarını.Kalabalık bir kovan içindeki nüfus ortalama 20bin. Üstelik genç yaşlı yenidoğan hep birlikte uyum içinde yaşıyorlar.

 

ARI EĞİTİM : Bilge yaslılardan el alma içgüdüsü ve tamamen pratik deneyimler ile ; kovan önünde ilk uçuş eğitimleri, genç isçi tarlacı arıların yoğun besin toplama çalışmaları , kovan giriş çıkış kontrollerini yapan güvenlikçiler, içeride yönetimi sağlayan üretken ana kraliçenin bakım ve beslenmesine bakan orta yaslılar , adil görev paylaşımı, dans ederek #polen ve #nektar yeri tarif etme yöntemiyle, hiçbir bilgiyi kendine saklamayıp yasam boyu eğitimi seçiyorlar.

ARI BESLENME : Çalışkan arılar; baharın gelişi, tomurcukların patlaması, çiçeklerin açmasıyla birlikte yeni doğacak yavrularını besleyecekleri polenlerin toplayışı ile başlıyorlar çalışmaya. Bütün kısı evlerinde ısınma, dinlenme ve beslenme ile geçirdiklerine göre kendi ürettikleri baldan aldıkları enerjiyi kullanma zamanı gelmiş oluyor böylece. Yaz boyunca çiçeklerin nektarlarından bal ve doğadaki kozalakgillerin reçineleri ve kendi enzimlerinden #propolis üretiyorlar.

 

ARI SAĞLIK :Bal arılarının doğada özellikle kozalaklı ağaçlardan topladıkları reçinemsi yapıdaki #propolis (latince kelime anlamı : pro -ön, giriş, polis -şehir) ile kovanın hijyenini sağlamak için özellikle kovanın giriş tarafı propolisle kaplanmış olup dışardan gelebilecek her türlü mikroptan propolise sürünerek arınmayı sağlıyorlar. Sağlıklı yasam ilkesiyle ömür boyu propolis ile korunarak hastalanmamayı seçiyorlar. Yasadıkları son güne kadar çalıştıkları için hep zinde kalıyorlar.

 

Bu 4 temel konu çözüldüyse hayat güzel ve çoka tamah etmediğimiz sürece,
temel ihtiyaçların doğada varolduğu ve arı gibi çalışarak yeni nesillere sağlıklı bir yaşam bırakılabildiğinin kanıtıdır.

Beetopia hayallerimizin ötesinde bir dünya.

Şöyle bir topluluk düşünün ki binlerce canlı kendi aralarında uyumlu ve sağlıklı ömür yaşasın !

 

Arılar bunu nasıl başarmış olabilirler ?
· Sağlıklı yaşamın anahtarının doğada hazır olduğunun ve onu koruyarak yaşam döngülerine katkıda bulunacağının bilincinde olan canlılardır.
· Kovanlarının siterilizasyonu ve genel temizliği için “propolis” , kış boyunca beslenebilmek için çiçek nektarlarından ve çam ağaçlarının salgılarından “ bal” , çiçek üreme organlarından “polen” toplarken bitkilerin polinizasyonunu sağlar , poleni salgılarıyla yoğunlaştırarak yavruların beslenmesi için “perga” yaparlar ve kendi salgılarından ana kraliçe için “arı sütü” üreterek sürdürülebilir bir yaşam döngüsü sağlarlar.
· Kendilerinden sonra gelecek nesillere güvenilir ve sağlıklı yarınlar sağlayabilmek için ömürlerinin sonuna kadar farklı görevlerde çalışırlar. Üretken ve çalışkan olmanın yeni nesillere faydalı olacağının azmine içgüdüsel olarak sahipler.

 

· “ ARI GİBİ ÇALIŞKAN “ deyiminin dilimize yerleşmiş olması hiç de şaşırtıcı gelmiyor değil mi ?