Nisan 5, 2022

|

by: tarimdakadinkoop

|

Kategoriler: Genel

Topraksız Çilek

Tarım Bakanlığı Gıda Kontrol Laboratuvarı pestisit (kalıntı) biriminde çalıştığım dönemde toprağı ne kadar kirlettiğimizi, suları nasıl israf ettiğimizi görünce bunlarla ilgili eğitimlerde çiftçimizin ne kadar bilgisiz olduğunu eğitimleri daha da arttırmak gerektiğini fark edip bu eğitimleri bölge bölge vermeye başladık.

Toprağı bu kadar kirletip bozmuş olduğumuz bu dönemde kaliteli ve sağlıklı ürün elde edebilirizi düşünürken topraksız tarımla tanıştım. 2015 yılında emekli olunca küçük bir alanda denemeler yaparak başladığım çalışmalara şu anda 3 dönüm çilek seramda devam ediyorum.

Azotlu gübreler ile kirletmiş olduğumuz topraktan daha iyi bir yöntem olan cocopeat ile yok olmaya yüz tutmuş su kaynaklarımızı da en az kullanarak su tüketiminde israfı önlemekteyiz, geri dönüşüm tankımız ile vermiş olduğumuz gübreleri tekrar kullanarak çevre kirliliğine engel olurken, gübre ihtiyacını % 60 oranda azaltmakta minimum su ile maksimum besleme amaçlanmaktadır..

Bitkinin tam ihtiyacı olan besinler ile beslenerek bitki için optimum beslenme ortamı sağlanmaktadır. Güneşten yararlanma, havalanma, kök sıkışıklığı ve üstten ilaçlama gibi gereksinimlerin en sağlıklı şekilde yapılabilmesi için çilek fidesi dikim aralıkları ve tesis kurulumu da en önemli unsurlardandır. Topraksız tarım gübrelemeden havalandırmaya kadar tamamen bizim kontrolümüzde olan bir üretim modelidir. Çilek yetiştirilecek sıralar ve katların maksimum düzeyi 3 katlı 6 sıralı sistem olarak güneş ışığı engellenmeden üretim yapılabilmektedir.

Amacımız kendi fidelerimizi çeşitli yöntemlerle üreterek suni ortamda fidelerin ihtiyacı olan 400-500 saatlik soğuklama ihtiyacını karşılatarak seleksiyon ile verimi yüksek çeşitler elde etmektir. Sistemlerimizi daha da geliştirerek elde ettiğimiz bilgileri özellikle kadın girişimciler ile paylaşarak bir kooperatif kurmak ve bu kooperatif aracılığı ile büyük marketlerde pazarlamak ve ürünün dayanım ömrünü arttırarak yurt dışı pazarlarına açılmaktır.