KURUCULARIMIZ

Ayşe Şerifoğlu

ZeytinVadi

Kuşadası Yaylaköy’de ZEYTİNVADİ arazisi içindeki polifenol içeriği yüksek Memecik zeytinlerimizi “Doğaya, Bolluğa, Sağlığa” diyerek bu coğrafyanın binlerce yıllık hikâyesinin bir ürünü olan zeytin ve zeytinyağı ile özdeşleştirmeyi ve “markalaştırmayı”, tarımsal, gastronomik ve kültürel değerlerine sahip çıkan bir ekoturizm destinasyonu haline getirmeyi hedefliyoruz.

ZeytinVadi içinde Ekokamp, Doğa Akademisi ve Tarımsal Miras Sergi Alanı oluşturarak binlerce yıllık doğal ve tarımsal mirasımızı, insanlık tarihinin başından itibaren gelişen ve şehirleşmenin getirdiği koşullardan dolayı topraktan ve doğadan uzak kalan çocuklarımıza, gençlerimize tanıtmak, öğretmek ve ülkemizde tarımın sürdürülebilirliğini katkı sağlamak istiyoruz. Bölgenin zeytinyağlarını köylerimizde diğer kadın üreticilerimizle birlikte bir sosyal sorumluluk projesi olarak agroturizmde uluslararası bilinirlik ve markalaşmayı amaçlıyoruz. 

Derya Çaylan Erdem

1000Mera

Bir değil birlik olacağız diyerek 1000merada hayvan otlatan binlerce çiftçiyi işimize katmayı hedefleyerek bu yola çıktık. İzmir Ödemiş’te doğaya ve hayvanlara saygılı; toprağı, suyu ve havayı koruyarak; hasat verimliliği ve toprak zenginliği dengesine önem vererek; sürdürülebilir bir dünya ve toplam için çalışıyoruz. Hayvanlarımızı kafeslere kapatmıyoruz; kışın tamamen merada otlayıp, yazın hazır yem kullanmadan kendi yetiştirdiğimiz yem bitkileri ile besleniyorlar. 

Bugün dünya sucuk endüstrisine baktığımızda; sucuk yapımında kullanılan etin düşük fiyatlı ve kalitesiz etler olduğu görülmektedir. 1000mera olarak dananın en iyi yerleri olan antrikot, bonfile, kontrafileyi ayırmadan doğal bağırsak ile katkılardan uzak durarak düşük yağ oranı ile et tadında gurme fermente sucuk üretiyoruz.

Cansu Bulan

-

Ayvalık- Gömeç Boztepe mevkiinde bulunan, yaşları 300’ün üzerindeki zeytin ağaçlarımızdan zeytin ve zeytinyağı üretimi yapmaktayım. 2018’de Zeytinyağı fabrikalarının en büyük problemi zeytin karasuyu problemini çözen, sıfır atık prensibiyle çalışan bir zeytin ve zeytinyağı işleme tesisi projelendirdim. Projem ile TKDK genç kadın girişimci hibe desteği almaya hak kazandım. Böylece 2019 Ekim ayında, zeytinliğimin içine kurmuş olduğum fabrikam faaliyete geçmiş oldu.

Üretirken doğaya zarar vermemenin, İyi Tarım Uygulamaları ile çiftlikten çatala gıda güvenliği sağlanmış ürünler üretmenin huzurunu yaşıyorum.

Kırsalda istihdam sağlayan, yeşil iş girişimimin yönetim kadrosu tamamen kadınlardan oluşuyor. Şirketimiz kurulurken bazı temel ilkeler koyduk. En önemli ilkemiz ise yüzlerce yıl önce dikilmiş ağaçlarımızı yüzlerce yıl sonrasına bırakabilmek.

Normlarımız, Tarım Bakanlığı standartları temel alınmak üzere çağımızın ötesinde. Hedefim standartlara uyan değil, standartları yazan şirket olmak.

Canan Cingöz

-

2015 yılında emekli olunca küçük bir alanda denemeler yaparak başladığım topraksız tarım çalışmalarına şu anda 3 dönüm çilek seramda devam ediyorum. Azotlu gübreler ile kirletmiş olduğumuz topraktan daha iyi bir yöntem olan cocopeat, yok olmaya yüz tutmuş su kaynaklarımızı da en az kullanarak su tüketiminde israfı önlemekteyiz. Geri dönüşüm tankımız ile vermiş olduğumuz gübreleri tekrar kullanarak çevre kirliliğine engel olurken, gübre ihtiyacını % 60 oranda azaltmakta minimum su ile maksimum besleme amaçlanmaktadır. Sistemlerimizi daha da geliştirerek elde ettiğimiz bilgileri özellikle kadın girişimciler ile paylaşarak bir kooperatif kurmak ve bu kooperatif aracılığı ile büyük marketlerde pazarlamak ve ürünün dayanım ömrünü arttırarak yurt dışı pazarlarına açılmaktır.

Esra Çetin

Bendis Tarım

Uzmanlık alanlarım tarımsal analiz laboratuvarı kurulumu, toprak, bitki, su ve gübre analizleri, arazi toplulaştırma, özel ağaçlandırma proje analizleri, yapılan analizlerin değerlendirilmesi, uygun gübreleme programlarının belirlenmesi, laboratuvar akreditasyonu ve iyi tarım uygulamalarıdır. Bu çalışmalarım sırasında yenilikçi ürünler üzerine makale incelerken karbon nokta teknolojisi ilgimi çekti. Sağlık sektöründe uygulanan ilaçların vücutta taşındığı yerleri görüntüleme üzerine çalışmalar mevcuttu. Tarımda da kullanılabilir deniyordu ama çalışmalar çok azdı. Bunun üzerine şeker fabrikalarının bir atığı olan melastanda karbon nokta elde edilebileceği bilgisine ulaştım. Karbon nokta 10 nm den daha küçük parçacıklara denilmektedir. Acaba başka hangi yöntemlerle elde edilebilir, filtrasyonda ne gibi değişiklikler olabilir diye düşünürken bunu 5 adet tohum (domates, biber, marul, bezelye ve antep fıstığı) üzerinde etkisini denemek üzere TUBİTAK BIGG programına başvurdum ve kabul edildi. Teknogirişim desteği ile ODTU Teknokentte Mayıs 2019 yılında Bendis Toprak isimli şirketimi kurdum. Hedefim tarımsal üretimde teknolojik yeniliklerin ışığında, yerli kaynaklardan faydalanılarak, sürdürülebilir yetiştiricilik konularında kendisine danışılan lider şirket olmak.

Müjde Duru

Beetopia

“Arılar baslı basına özel ve hayranlık uyandıran canlılar. İçgüdüsel olarak üretici, yapıcı, çoğaltıcı özellikleri ile basta kendi kolonilerine olmak üzere, doğaya ve insanlara büyük katkıları anlata anlata bitmiyor”.

Beetopia  adını koyma sebebimizde hayallerimizin ötesinde bir dünya oluşu.

Şöyle bir topluluk düşünün ki binlerce canlı kendi aralarında  uyumlu ve sağlıklı ömür yaşasın !

Arılar bunu nasıl başarmış  olabilirler ?

  • Sağlıklı yaşamın anahtarının doğada hazır olduğunun ve onu koruyarak yaşam döngülerine katkıda bulunacağının  bilincinde olan canlılardır.
  • Kovanlarının siterilizasyonu ve genel temizliği için  “propolis” ,  kış boyunca beslenebilmek için çiçek nektarlarından ve çam ağaçlarının salgılarından “ bal” , çiçek üreme organlarından polen toplarken bitkilerin polinizasyonunu sağlar , poleni salgılarıyla yoğunlaştırarak yavruların beslenmesi için “perga” yaparlar ve  kendi salgılarından ana kraliçe için “arı sütü” üreterek sürdürülebilir bir yaşam döngüsü sağlarlar.
  • Kendilerinden sonra gelecek nesillere güvenilir ve sağlıklı yarınlar sağlayabilmek için ömürlerinin sonuna kadar farklı görevlerde çalışırlar. Üretken ve çalışkan olmanın yeni nesillere faydalı olacağının azmine içgüdüsel olarak sahipler.
  •  “ ARI GİBİ ÇALIŞKAN “ deyiminin dilimize yerleşmiş olması hiç de şaşırtıcı gelmiyor değil mi ?

Yukarıda Adları geçen Apiterapi ürünlerimizin 2017 yılından bugüne Bayburt Yüksek Yaylalarındaki Organik Sertifikalı Arılıklarda üretilmesi ve her bir ürünün bilimsel analizlerinde üstün özelliklere sahip oluşu ile birlikte BEETOPİA markası altında toplayarak, daha geniş kitlelere sunmaktayız.

Eylem Bozdoğan

-

15 yıl çalıştığım finans sektöründen, doğa ile iç içe olma, kadınlara ve çocuklara fayda yaratacak bir iş yapma arzusuyla ayrıldım. Aile olarak Mersin’in Dalakderesi köyünde hobi olarak kaz yetiştirmeye başladık. Talep arttıkça hobi olmaktan çıkıp doğrudan bir işe dönüştü. Hayalim kırsaldaki kadınlarla üretmek, temiz, sağlıklı ve annenelerimiz usulü ile yapılan ürünleri, bu ürünlere özlem duyan diğer kesime ulaştırmak, böylece kadınların kendilerine, çocuklarına ve dolayısı ile ekonomiye katkılarını arttırmaktı. Bu hayalimi “Mersin’den Kadın Üretim ve İşletme Kooperatifi”ni kurduğumuzda gerçekleştirmiş olduk. Buna ek olarak kendi işimiz olan kaz yetiştiriciliğini yaylalarda merası olan gönüllü kadınlara öğretip, kendilerine ek kazan kapısı yarattık. Tüm bu çabalarımın altında yatan inancım; Kadınlar güçlenecek, çocuklar kazanacak.

Özlem Çetin Aslan

-

Doğanın en büyük eczane olduğunu keşfettikçe, öğrendiklerim işe yaradıkça daha çok araştırdım. Bir çok öğretide beden, zihin ve ruh dengesinin sağlıklı yaşamın anahtarı olduğunu gördüm. İşte bu noktada hem sağlığa hem ruha iyi gelecek; doğal, sağlıklı, lezzetli özel ürünler sunmaya karar verdim. Yaşam mentörümüz sevgili amcamın rehberliğinde kuzenlerim ve eşimle birlikte atalarımızdan kalan bu doğa mucizesi mirası paylaşmak, yaşamlara sağlık ve mutluluk katmak için Dunolia zeytinyağı markasını kurduk. En büyük avantajımız, yüksek antioksidan değeri olan Memecik zeytininin en yüksek kalitede yetiştiği Milas’ta; toprağını, doğasını, çevresini bildiğimiz kendi köyümüzde, kendi zeytinliğimizde organik tarımla her aşamayı kontrol ederek kaliteli butik üretim yapabilmemiz. Çok özel bir zeytin olan Memecik, yüksek antioksidan ve polifenol değeri ile hem çok sağlıklı hem de çok lezzetlidir. Ancak daha önceleri yapılan yanlış üretimlerden dolayı ön plana çıkamamıştır. İşte bu noktada biz modern yöntemlerle, doğru şekilde ürettiğimiz organik, kaliteli ve lezzetli yağımızla Memecik zeytinyağını Türkiye’de ve Dünyada hak ettiği yere getirmeyi ve en saygın temsilcisi olmayı hedefliyoruz. macımız, sadece iyi bir marka olmak değil. Doğaya, topluma, köylüye fayda sağlamak istiyoruz. İyi bir rol modeli de olup, köylümüzü terk ettikleri zeytinliklere döndürmek; kaliteli ve sağlıklı zeytinyağı üretmeye teşvik etmek istiyoruz. Böylece doğanın sunduğu bu sağlık iksirinin heba olmasını önleyip daha çok kişiye ulaştırıp toplum sağlığına katkıda bulunurken köy ekonomisini canlandıracağız.

Nurdan Alkan

-

Özellikle büyük şehirlerde besininizi kendiniz üretmiyorsanız, – ki bu pek mümkün değil- ne yiyeceğinizi seçen siz değilsiniz demektir. Sadece sizin için seçilmişlerden tercih yapmanız beklenir. Ben, anne olduktan sonra seçimlerimi sunulanlardan değil; ailemle geleneksel yöntemlerle ürettiğimiz veya üretenini bildiğim, toprağına güvendiğim, doğalında oluşan gıdayı seçmek konusundaki ısrarımı işe çevirdim. İşimi çocuklarımın katkısız beslenmeleri ve doğal yaşamın nasıl olduğunu öğrenmeleri üzerine kurguladım. Çanakkale ‘den başlayan serüvenimizde; güvenilir üretici ile yediğine güvenmek isteyen tüketicileri buluşturuyoruz.

Hale Çolak

Kaptan'ın Ceviz Çiftliği

Araştırdık, okuduk ve anladık ki sahip olduğumuz tabii kaynaklar hızla kayboluyor, bitki ve hayvan türlerinin nesli azalıyor, nüfus hızla artıyor, binalar yükseliyor, yerleşim alanları daralıyor aynı oranda beslenme, temiz hava ve su temini zorlaşıyor. Ziraat mühendisi olarak benim akademik bilgim, finans uzmanı olarak ablam Selin’in ve babamızın uygulama tecrübesi ile işimizin tarım olmasına karar verdik. Cevizi seçtik çünkü ülkemiz cevizin anavatanı ve biz ceviz yetiştiren bir babanın çocuklarıyız. Bizim geleceğe katkımızın en verimli şekilde bu olacağına karar verdik. Böylece hikâyemiz başladı ve hikâyemizin adını babamızdan esinlenerek Kaptan’ın Ceviz Çiftliği koyduk. Üretmek, şimdiden geleceğe bir şeyler bırakmak, inanın insana çok iyi geliyor. Çeşit çeşit meyve ağaçlarımız, dededen kalma yerli tohumlar ile yetiştirdiğimiz sebzelerimiz, serbest dolaşan tavuklarımız, hepsi ailemizin bir parçası oldu. Tabi zorlu çalışma programı ve koşullarını da göz önünde bulundurmak lazım ama bu yorgunluklar inanın insana günümüz telaşlı ve stresli yaşam koşullarından sonra tedavi gibi geliyor.